Smartere styring av strømreserver
mFRR EAM er et nordisk prosjekt der målet er å lage et nytt system for å styre strømreserver på en mer effektiv og automatisert måte.
Dette krever store endringer i hvordan både teknologi og strømmarkedet fungerer. I prosjektet samarbeider alle de fire nordiske landene sine strømnettoperatører (for bransjefolk mer kjent som "TSO"-er).
Dette krever endringer markedsutvikling, drift og nye og endrede IT-systemer. Den fremtidige balanseringsmodellen vil bli radikalt endret, sammenlignet med dagens modell. Endringen vil innebære nye markedsprosesser, produkter og innføring av reguleringer utviklet på europeisk nivå.
TSO står for "Transmission System Operator". Det er selskapet som eier, drifter og overvåker det overordnede strømnettet i et land eller en region. TSO i Norge er Statnett.
CoWork hadde en sentral rolle og ledet 15 utviklingsteam sammen med to andre prosjektledere. Teamlederne sørget for samarbeid både innad i teamene og med eksterne partnere. De passet på at teamene prioriterte de viktigste oppgavene og kunne justere kursen raskt etter behov.
Teamlederne planla og ledet store møter hver tredje måned,også kalt «big room planning», der alle involverte samarbeidet om å planlegge neste fase. Dette ga oversikt og motivasjon for arbeidet fremover.